Haber

Sağlık-Sen’den ‘ek zam’ beklentisi

KOCAELİ (İGFA) – Türkiye Sağlık Gençliği Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker yaptığı açıklamada, “Sağlık çalışanlarının ekonomik sıkıntılarını analiz edebilmek için yüzde 30’luk artışa zam yapılması gerektiğini her platformda dile getirmeye devam ediyoruz. ve bunun için çabalamaya devam ediyoruz. Bu temel talebin yanı sıra sağlık çalışanlarından temel beklentimizin tek kalem maaş olduğunu vurguluyoruz. Çalışanların mevcut duruma ilişkin beklentisi Sağlık Bakanlığı ve Üniversite Hastanelerindeki taban ve teşvik ödemelerindeki mağduriyetlerin giderilmesi yönündedir. 1. adımdaki misyon sağlık çalışanlarının uğradığı mağduriyetleri fiyat noktasında gidermek ve Aile Hekimliği çalışanlarının düşük fiyatları için analizler üretmektir. 112 Acil Sağlık Hizmetleri çalışanının teşvik ödemelerinin çok düşük olduğu aşikardır.

DÜZENLEME YAPILMALIDIR

Riskli birimlerin dörtte bire kadar teşvik ödemesine mahkûm edilmesi kabul edilemez. Sözleşmeli Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Çalışanlarının brüt sözleşme bedellerinin revize edilmesi kuraldır. Kanuna göre Aile Sağlığı Uzmanları için en yüksek akdi brüt ücret 1,5 katı olup, bu oranın artırılması Aile Hekimliği sisteminde misyon sahibi sağlık çalışanlarını rahatlatacaktır. Bu bahiste mevzuat yapılmalıdır. Sağlık Bakanlığı teşvik primi almayan merkez çalışanlarının durumuna ilişkin analiz üretilmelidir. Diğer bir boyut da, tavana takıldığı için hem taban fiyat hem de teşvik ödemelerini alamayan Yardımcı Hizmetler ve Genel İdari Hizmetler sınıfında çalışan çalışanların mağduriyetleridir.

ADALETSİZLİKLER SONA ERMELİ

Bakanlığın bir an önce bir düzenleme ile bu canavarca durumu ortadan kaldırması gerekiyor. Taban ve teşvik ödemeleri konusunda Bakanlığın hareket alanı olduğu açıktır. Bu durum kesinlikle çalışanların lehine kullanılmalıdır. Katsayılar yeniden düzenlenmeli, adaletsizlikler son bulmalı. Taban ve teşvik ödemelerinin yanı sıra saat, giyim yardımı vb. fiyatlar günümüz ekonomik kurallarına göre ayarlanmalıdır. Baz ve teşvik ödemelerine ilişkin hukuki süreç Türk Sıhhat Sen Genel Müdürlüğümüz tarafından başlatılmış olup, bu süreç devam etmektedir. Bakanlığa, Türkiye Halk Sene ve Türk Sağlık Sen Genel Önder Önder Kahveci’ye bu konuda yetkililerle sadece sözlü olarak değil, uygulamada da görüşmeler devam ediyor.

YETERİNİ GÖRMÜYORUZ

13 Ocak Cuma günü ise çalışanların mağduriyetlerinin giderilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Vedat Alım ile görüşme gerçekleştirdi. Toplantıda Ek Artırım ve 3600 Ek göstergesindeki eksikliklerin düzeltilmesi talebinde bulundu. Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği günden itibaren bazı düzeltmeler yapılmış olsa da Türk Sıhhat Sen olarak bunları yeterli bulmuyoruz. Bilindiği üzere taban fiyata yüzde 55 zam yapılırken, Devlet tarafından tahsil edilecek vergi, ceza ve harçlara 2 zam yapıldı. Memurlarımızın yaptığı harcamalar ve ödediği vergiler bu oranda artarken, sağlık çalışanlarının maaşlarına 6 ay boyunca yüzde 8 zam yapılması adil olmaz. Enflasyon açığı 2022’de eriyen memur ve emekli maaşlarına geç ve yetersiz bir tazminattır. Türk Sıhhat Sen olarak enflasyon farkı artış değildir diyoruz.

AYLIK YANSIMA

Fiyat artışları karşısında sıkıntı yaşayan sağlık çalışanları, eriyen maaşlarında 6 ay önce yapılması gereken zammın tazminatını geciktiriyor. Enflasyon farkı sıfır artış demektir. Bu ekonomik koşullarda bu maaşlar hakkaniyetle, adaletle ve ekonomik gerçeklerle bağdaşmıyor. Birçok kesim için takviye getirildi, Sağlık çalışanları da kendilerine takviye bekliyor. Bu nedenle memur maaşlarına Ek Zam yapılarak geçmiş kayıpların tazmin edilmesi, enflasyon farkının aylık bazda maaşlara yansıtılarak yıl içindeki enflasyon farkının reel olarak erimesinin engellenmesi, refah payı vererek maaşları reel olarak artırın. Yetkililer taleplerimizi dikkate almazsa 2023 sağlık çalışanları için kayıp bir yıl olacaktır.

EK ARTIŞ VE SERVET PAYI

Bu enflasyon rakamları karşısında 2023 yılı artışının yeni ekonomik gerçekler ışığında belirlenmesi kaçınılmaz hale geldi. Bunun yolu da sağlık çalışanı, memur ve emeklilere reel maaş zammı getirecek olan Ek Zam ve Yardım Payı talebimizin hayata geçirilmesinden geçiyor. Sağlık çalışanlarımız, memurlarımız ve emeklilerimizin haklarını korumak ve geliştirmek için tüm platformlarda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Pes etmeyeceğiz. Çalışanlarımızın hak ettikleri fiyatları kazanmaları ve almaları için çalışmalarımızı, “Mutlu Çalışan Mutlu Türkiye” anlayışımızı hakim kılmak için çalışmalarımızı bir an bile durmaksızın sürdüreceğiz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu